• Kalendarium

    Czwartek, 2024-03-28

    Imieniny: Anieli, Kasrota

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 717459
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni
  • Kartka z kalendarza

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Patron Szkoły

Patron Szkoły

 

Święta Kinga

 

Obraz Św.Kingi

 

 

 

 

 

 

 

 

W dziejach ludzkości pojawiają się jednostki wybitne, których życie i czyny nie odchodzą w cień zapomnienia. Stanowią godne do naśladowania wzorce, a czyny ich są tak ważne, że nie można ich nie wspominać. Dla nas taką postacią jest św. Kinga. Swoim świętym życiem, dobrocią, humanitarnym stosunkiem do innych ludzi zasłużyła sobie na szacunek, miłość i naśladowanie. Ale nie są to jedyne zasługi. Aby lepiej poznać biografię św. Kingi przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z jej życia.

 

 

Kalendarium

 

 

 

05.03. 1234 - narodziny Kingi, córki króla węgierskiego z dynastii Arpagów Beli IV

 

1239 rok - Przybycie 5-letniej Kingi do polski, spotkanie z Bolesławem, księciem krakowsko - sandomierskim w Wojniczu i zamieszkanie na dworze książęcym w Sandomierzu.

 

1241 rok - ucieczka Kingi z Bolesławem i jego matka Grzymisława przed Tatarami

 

1246 rok - zaślubiny Kingi z księciem Bolesławem w Krakowie.

 

1247 rok - Pobyt księżnej na Węgrzech, gdzie ratuje życie ojcu.

 

1257 rok - Bolesław Wstydliwy oddaje Kindze ziemię sądecką w wieczyste posiadanie.

 

1279 rok - Śmierć Bolesława Wstydliwego w Krakowie.

 

1280 rok - Akt fundacyjny Klasztoru SS. Klarysek w Starym Sączu.

 

1289 rok - Kinga składa śluby zakonne.

 

1292 rok - Śmierć mniszki Kingi w opinii świętości.

 

Zaraz po śmierci rozpoczęto starania o beatyfikację. W tym celu spisywano łaski i cuda zdziałane za pomocą Kingi. Jednak dopiero w 1629 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny, a 61 lat później (1690) ogłoszono ją błogosławioną. O przyjęcie błogosławionej Kingi w poczet świętych starano się już od 1733 roku, lecz dopiero 16 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II dokonał aktu kanonizacji podkreślając, że miłość do Boga i ludzi uczyniła ją postacią nieprzemijającą.

 

 

Zasługi

 

Już ponad 700 lat upłynęło od dnia, gdy w Sądeckim klasztorze dokonała życia księżna krakowsko -sandomierska, mniszka zgromadzenia sióstr klarysek św. Kinga. Zapoczątkowane przez nią radykalne reformy gospodarcze, dalekowzroczność polityczna oraz rozumne inwestycje jeszcze raz kilka wieków stanowiły podstawę równomiernego rozwoju kraju.

 

Założyła klasztor franciszkanów i klarysek w Starym Sączu, wybudowała kościół, uczyła mniszki śpiewu. Św. Kinga pracowała nie tylko na rzecz kościoła. Działała także dla dobra mieszkańców. Z jej inicjatywy powstały liczne wsie, powołała do życia cechy rzemieślnicze, dbała nawet o unowocześnienie uprawy ziemi.

 

Duże zasługi miała również w dziedzinie kultury. Dzięki niej powstały zabytki architektury, a choć sama Polka nie była nadawała należytą rangę językowi narodowemu Polaków. Św. Kinga założyła także szkołę dla dzieci z okolic Starego Sącza. Jej dobra posagowe pomogły Polakom w walce z Tatarami

 

 

Św.Kinga w legendzie

 

 

Życie i działalność św. Kingi otoczone zostały legendami. Powstałymi na przestrzeni kilku wieków po jej śmierci. Treści legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie stawała się coraz bardziej bogata, przyozdobiona w coraz piękniejszą szatę literacką i poetycką. Najbliższa nam jest legenda o pierścieniu rzuconym do szybu kopalni w Marmarosz Sziget i odnalezionym, w cudowny sposób, w pierwszej bryle soli w Bochni. Wiele legend wiążę się z pobytem św. Kingi w Starym Sączu i Pieninach. Opowiadają one o wielkim poczuciu odpowiedzialności księżnej za warunki duchowe i materialne podwładnych, wskazują na hojność i wielką troskę o potrzebujących, bogatych i ubogich.

 

 

Zakończenie

 

 

Każdy z nas zadaje sobie pytanie. Kim jestem? Jak powinno wyglądać moje życie? Co mogę zrobić dla siebie i dla innych? I właśnie św. Kinga pomaga nam znaleźć na nie odpowiedz. Uczy kochać bliźniego, wskazuje wartości dla których warto żyć, pozwala odnajdywać właściwą drogę w zmaterializowanym świecie.

1.Szanujmy każdego człowieka.

2.Nieśmy pomoc ludziom potrzebującym. Niech nikt w naszym otoczeniu nie pozostanie głodny i samotny. Chętnie spieszmy z radą, pomocą i sercem.

3.Uczmy się żyć z godnością - mimo różnych doświadczeń i przeciwności losu.

4.Pamiętajmy o naszych obowiązkach wobec ojczyzny. Uczmy się z większym zaangażowaniem historii naszego kraju i dbajmy o jego dobro i rozwój.

5.Pracujmy rzetelnie, bo z owoców naszej pracy korzystają inni.

NA GÓRĘ