Jesteś tutaj:
  2. O szkole

Historia szkoły

Szkoła w Borku powstała w 1848 roku jako filia szkoły parafialnej w Rzezawie. Była to dwuklasowa szkółka, w której  zimową porą uczyło się 41 dzieci. Mieściła się w drewnianym budynku, w której ustawiono drewniane ławki z dawnego kościoła z Rzezawy.  Pierwszym nauczycielem został Jan Różycki, natomiast religii uczył ks. Jan Bartoszek. Dzieci uczyły się jedynie czytać, tylko niektóre pisać i rachować.

W 1905 roku drewniany budynek szkoły został sprzedany do Gawłowa, a na tym miejscu powstała nowa 4-klasowa szkoła murowana. Program nauczania obejmował wówczas: religię, język wykładowy, rachunki, geografię i przyrodę, dla dziewcząt roboty ręczne, a dla chłopców gimnastykę i jako przedmiot nadobowiązkowy naukę naukę zręczności.

Pierwszym dyrektorem szkoły był Wojciech Przyboś - o którego kierowniczym stanowisku znaleziono wzmiankę w dzienniku z roku 1910. W latach 1948 - 1974 szkołą kierował Józef Łebski, od 1974 - 1982 Edward Jagła, w latach 1982 - 1999 Edward Jawień, w latach 1999-2010 Urszula Zabawska, a obecnie pani dyrektor Lila Fliśnik-Grela.

W latach 1961 - 1974 szkoła została rozbudowana, powstało więcej pomieszczeń oraz duża (jak na owe czasy) sala gimnastyczna. Powiększono budynek o 3 sale lekcyjne i łazienki. Kilka lat później powstało boisko sportowe, na którym uczniowie mogli rozwijać sprawność fizyczną. Jednak niszczejący budynek szkolny wymagał generalnego remontu.

I doczekaliśmy się  - rok 2003/2004 zaznaczył się w naszej pamięci jako rok w którym rozpoczął się remont kapitalny budynku szkoły. Udało się tego dokonać dzięki wielu staraniom ze strony Gminy Rzezawa oraz pomocy i życzliwości innych osób. Wiosną 2005 roku mogliśmy już uczyć się w pięknie odnowionej szkole, powiększonej o trzy sale i sanitariaty na górnej kondygnacji, gdzie obecnie mieszczą się: oddział zerowy, przedszkole oraz sala komputerowa.

Obecy widok szkoły

Obecny widok szkoły