Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W piątek 1 marca w naszej szkole odbyła uroczysta akademia poświęcona  żołnierzom wyklętym. Narodowy  Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy V przygotowali akademię, która była wyrazem szacunku dla żołnierzy antykomunistycznego powojennego polskiego podziemia.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - data święta nawiązuje do wydarzenia z dnia 1 marca 1951 r., kiedy w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej został wykonany wyrok śmierci na członkach Zrzeszenia IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja rozpoczęła się o dwudziestej. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Żołnierze Wyklęci przyczynili się do wyzwolenia naszego kraju z rąk sowieckich. Do dziś w wielu środowiskach stanowią oni wzór polskich obywateli do naśladowania. Od roku 2011 data 1 marca stała się świętem państwowym, poświęconym pamięci Żołnierzom Wyklętym działających w antykomunistycznym podziemiu.

Cześć Ich pamięci!

Autor: M. Tworzydło